Príprava mäsa

Krájate všetko na jednom obľúbenom kuchynskom doske? Nabudúce už to nerobte. Zle umyté kúsky surového mäsa môžu byť živnou pôdou pre nežiaduce mikroorganizmy, ktoré by potom mohli kontaminovať surovú zeleninu alebo pečivo. Najlepšie je používať iné ako doštička na krájanie mäsa, rýb a iné na krájanie potravín, ktoré neprechádzajú tepelnou úpravou. Ak ste na chalupe, kde máte obmedzené množstvo riadu, začnite krájať a v tomto ohľade vám môže pomôcť kvalitný nôž, ktorý vám brúska na nože urobí ostrým.  Najprv si nakrájajte zeleninu a až na koniec sa pustite do prípravy mäsa. Doštičku, na ktorom sa krája mäso a ryby tiež pravidelne dezinfikujte aspoň obyčajným octom.

Tuk obsiahnutý v mäse žltne aj pri mraziarenských teplotách, aj keď oveľa pomalšie. Menej tučné mäso a ryby, ako sú napríklad hydina, králičie mäso alebo treska, vydrží v mrazničke v tej najlepšej kondícii zhruba pol roka. Tučnejšie druhy, ako sú hovädzie, bravčové, losos alebo kapor spotrebujte ideálne do troch mesiacov.

Zle skladované mäso

Pokiaľ nevakuujete mleté mäso, hydina, ryby a väčšinu morských plodov by ste mali v chladničke chladiť počas maximálne dvoch dní. Mäso ako steak a kotlety (hovädzie, teľacie, jahňacie i bravčové), môžu zostať v chladničke až po dobu piatich dní, ale len v prípade, že je naozaj čerstvé. Ak ste si však istí, že ho nebudete nožom pripravovať hneď, je najlepšie, aby ste ho zmrazili. Raz rozmrazené mäso dlho neskladujte ani znovu nezmrazujte, snažte sa ho spracovať hneď. Pokiaľ pri práci zistíte že máte nôž tupý, pomôžu vám brúsiče nožov.

Až si nabudúce prinesiete mäso od mäsiara alebo zo supermarketu, nedávajte ho do mrazničky tak, ako ste ho kúpili, alebo v tenkých či potrhaných igelitových vreckách. Mäso zabalíme do kuchynskej fólie a zavrite do igelitového vrecka určeného na mrazenie potravín. Zabránite tak spáleniu mrazom aj preberanu okolitých pachov.

Hotové mäso nechajte odpočívať zakryté alobalom pri izbovej teplote po dobu najmenej piatich minút, celé kura potrebuje asi 20 minút, aby malo dostatok času rozprestrieť a vstrebať šťavu do jednotlivých vlákien. Vaša trpezlivosť bude odmenená oveľa šťavnatějším a lahodnějším kusom mäsa, než by ste čakali.