Príprava ľadového čaju

Ak si chcete pripraviť ľadový osviežujúci čaj pre letné horúce dni a to z ovocného čaju, je nutné, aby bol čaj dvakrát silnejší, než ako ho dávkujeme na teplý čaj. U čierneho a zeleného čaju stačí, aby bol normálne silný. Čierny čaj by ste nemali lúhovať dlhšie ako päť minút. Inak by vám zhorkla a nepochutil by ste si na ňom.

A aký druh čaju je pre ľadové osvieženie najlepší? Záleží na tom, aké čaju máte najradšej. Čím kvalitnejšie čaj zvolíte, tým kvalitnejší bude aj váš nápoj.

Na prípravu ľadového čaju sa neodporúčajú jemné čaje, nie sú výrazné. Lepšie sú sypané, ktorých chuť lepšie vynikne.

Ešte predtým, než bude čaj pripravený k nalievanie na ľadové kocky, dochuťte ho cukrom a citrónom (prípadne ďalšími prísadami) podľa vášho gusta. Keby ste sa rozhodli ochucovať až hotový ľadový čaj, išlo by vám to horšie. Predovšetkým cukor by sa zle rozpúšťal.

Takto pripravený čaj vlejte do pohára, ktorá je z dvoch tretín naplnená kockami ľadu. Príde vám jednoduchšie nechať horúci čaj vychladnúť? Výhodou schladenia týmto rýchlym spôsobom je, že v čaji zostanú všetky účinné látky a lepšie tak vznikne jeho chuť a aróma.

Je potrebné mať pre svojich hostí dobre vychladený čaj už len jeho názov nám napovedá, že má byť ľadový, je dobré mať vybavenie ako chladiaci pult alebo aj chladnicka mala vám poslúži ako dobrý priateľ pre vychladenie vecí.

História o ľadovom čaji

Ľadový čaj vznikol ako osviežujúci variant klasického čaju. Pil sa predovšetkým v Spojených štátoch v horúcich dňoch. Spočiatku sa predpokladalo, že ide iba o inováciu, ktorá nebude mať väčší význam.

Potom Richard Blechynden, riaditeľ východoindického pavilónu, v ktorom mal byť čaj podávaný, prišiel s nápadom nápoj ochladiť. Veľký záujem o takto upravený čaj ho samého prekvapil. Po svetovom veľtrhu sa Blechynden snažil o propagáciu čaju v nákupnom centre v New Yorku a podarilo sa. K rozvoju obľuby ľadového čaju prispela americká prohibícia. Čaj bol vhodnou alternatívou pre alkoholikov, dopĺňal im chuť a energiu a odradzoval ich od pitia alkoholu.