Je potrebné chladiť. Ale …

Chladiace zariadenia sú potrebné v mnohých odvetviach gastronómie. Skladovanie potravín, výroba studených pokrmov, udržiavanie nápojov v chlade. Proste ich vidíte všade možne. Vo všetkých supermarketoch sú desiatky chladiacich vitrín, v ktorých sa tlačí mrazené polotovary, zmrzliny, mrazené mäso a zelenina. V jednom jedinom meste je bezpočet zmrzlinářství, alebo len menších stánkov so zmrzlinou. Tam chladiace zariadenia tiež nutne potrebujú. Na kúpaliskách a letných akciách sú nevyhnutnosťou. A nesmieme zabúdať na tie najobyčajnejšie a najčastejšie. Chladničky. Tie sú v každej domácnosti. Je teda isté, že sú nenahraditeľné a bez nich by sa žilo naozaj horšie.

 Majú istá negatíva

Lenže aj napriek ich nenahraditeľnosť sú tu istá negatíva. Vzhľadom k nim by stálo za zváženie, či by chladiace zariadenia nešli aspoň niekedy a niekde nahradiť inou alternatívou.

Po prvé, zaberajú veľa miesta a sú ťažké. Môžme považovať za zložité ich odniesť a skonštruovať nové chladničky. Alebo koľko miesta z celého obchodu zaberajú chladiace boxy a regály?

Po druhé, často vypovedajú službu a málo kto si s tým vie sám poradiť. Toto vám povie každý, kto s nimi pracuje. Často sa stane, že zamestnanec zistí, že všetky nanuky v boxe sú zmäknuté. To znamená, že box nie je schopný udržať teplotu a zlyháva. Naviac ku každému problému je nutné volať údržbu, pretože s touto technikou to naozaj každý nevie. A to máme zase náklady navyše.

Po tretie, veľká spotreba vody. Každé malé dieťa vie, že bez vody nie je ľad. V dnešnej dobe je to už síce nahradené chladivými plyny, ale niektoré druhy chladiacich zariadení stále zbytočne využívajú množstvo vody. A určite sa zhodneme na tom, že zásoby vody patrí k najpálčivejším problémom dneška.

Po štvrté, spotreba elektrickej energie. A tá je naozaj nezanedbateľná pretože chladiace zariadenie jej spotrebúvajú masívne množstvo. Len skúste zistiť, koľko energie ide do vašej chladničky a mrazničky, ktoré sú v prevádzke 24 hodín denne. To isté v obchodoch. Minimálne ich polovicu tvoria chladiace zariadenia.

Aspoň u vás doma pokiaľ to ide, nahraďte niekedy chladničku treba pivnicou. Vieme, že to nie je udržateľné riešenie, ale je potrebné sa nad týmto problémom zamyslieť a pokúsiť sa ho vyriešiť.